wtorek, 19 lutego 2013

DOULA


Doula (z greckiego δούλη, wymawia się dula, dosłownie: kobieta, która służy) –to  wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.


Doula uznaje narodziny jako kluczowe doświadczenie życiowe, które matka będzie pamiętać całe życie.
Rozumie fizjologię porodu i emocjonalne potrzeby rodzącej kobiety. Pomaga kobietom i ich partnerom w przygotowaniu i realizacji swoich planów porodowych. Zapewnia wsparcie emocjonalne, fizyczne i komfort.  Zachowuje obiektywny punkt widzenia i jest pomocą dla kobiety w uzyskaniu informacji, w sytuacjach w których musi podejmować kluczowe decyzje dotyczące np. przebiegu porodu. Ułatwia komunikację między kobietą rodzącą, jej partnerem i personelem medycznym. Jest także wsparciem gdy kobiecie nie chce lub nie może podczas porodu towarzyszyć partner, bądź ktoś z rodziny.
Określenie "doula" na kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, zostało użyte przez antropolog Danę Raphael po raz pierwszy w latach 70. w Stanach Zjednoczonych w książce Tender Gift: Brestfeeding. W latach późniejszych zostało rozszerzone również na wsparcie w czasie porodu przez autorów przełomowej książki Mothering the Mother (obecnie The Doula Book) Marshalla Klausa i Johna Kennela. Pod koniec lat 80. idea douli trafiła do Europy Zachodniej, gdzie w kilku krajach została oficjalnie uznana za zawód.

Doula to nie położna. Położna ma wyższe wykształcenie medyczne, potwierdzone odpowiednim dyplomem i może stosować interwencje ściśle medyczne. Doula może mieć certyfikat nadany jej przez różne instytucje szkolące, bycie doulą nie wymaga żadnego wykształcenia medycznego. Na świecie jest wiele instytucji wydających certyfikaty doulom, uzyskuje się je po podstawowym, bądź zaawansowanym szkoleniu. Warto zaufać doulom zrzeszonym w największych stowarzyszeniach doul. Stażystki mogą mieć praktyki z różnych technik stosowanych w czasie porodu, w tym pozycji i ruchów, relaksu i ćwiczeń oddechowych, masażów i innych środków, które mogłyby być użyte aby zapewnić komfort, bądź ulżyć rodzącej. Certyfikacja może nastąpić za pośrednictwem organizacji na różnych poziomach (lokalnym, krajowym lub międzynarodowym) i wymaga pozytywnych ocen od specjalistów medycznych oraz położnych. Certyfikat może również wymagać, oprócz uczestnictwa w szkoleniu i praktyk, także egzaminu pisemnego. Tańszą możliwością zamiast zawodowej douli jest uczestnictwo w porodzie  zaprzyjaźnionych lub spokrewnionych kobiet, po minimalnym szkoleniu, na przykład w szkole rodzenia. 

Badania wykazały, że uczestnictwo douli w porodzie ma zdecydowanie pozytywny wpływ na przebieg porodu, oto statystyki;

50% mniej cesarskich cięć 
40%  mniej podawania oksytocyny
25% krótsze porody

30% mniej podawania leków przeciwbólowych
60% mniej znieczuleń zewnątrzoponowych 

40% redukcja użycia kleszczy
 
W Polsce pierwsze doule działają od niespełna 10 lat. W roku 2011 powstała pierwsza organizacja zrzeszająca doule – Stowarzyszenie DOULA w Polsce.

Doule ze Stowarzyszenia DOULA w Polsce towarzyszą kobiecie w porodzie niezależnie od wyboru miejsca narodzin jej dziecka. Nie rozróżniają one doul na towarzyszące przy porodach domowych czy szpitalnych, naturalnych czy cc. Ideą douli jest pójście za kobietą. W związku z powyższym nie uzyskałam od Stowarzyszenia Doula w Polsce listy doul od porodów domowych, aczkolwiek moim zdaniem, szukając swojej douli warto znaleźć taką, która będzie nam naprawdę bliska w podejściu do fizjologii ciąży i porodu. 

Doule zrzeszone w Stowarzyszeniu Doula w Polsce pracują według określonych standardów. Możemy je znaleźć tu, standardy pracy douli

W Stanach Zjednoczonych, a także innych krajach, gdzie doule działają od dawna, często specjalizują się np. na doule przedporodowe, porodowe i poporodowe. W Polsce doula zazwyczaj towarzyszy nam od ciąży, przez poród i okres połogu, wspierając kobietę we wszystkich tych etapach. Jest to już kwestia indywidualnych ustaleń pomiędzy kobietą, a jej doulą.

edit: Bardzo miło mi poinformować, ze w październiku 2014 r. dołączyłam do grona profesjonalnych doul.



Żródła: pl.wikipedia.org , en.wikipedia.org  , www.englishdoula.com ,doula.org.pl,
understandingresearch.com

Brak komentarzy: